O zespole

Zespół POMORZACY powstał we wrześniu 2010 roku i działa przy Centrum Kultury Gminy Ustka. Inicjatorkami  powstania zespołu były panie Małgorzata Karamańska – skrzypaczka (wieloletni członek chóru i orkiestry zespołu Mazowsze), która do dziś jest instruktorem śpiewu oraz Elżbieta Rus (pedagog-instruktor tańca towarzyskiego), która poprowadziła grupę taneczną. Od 2018 roku choreografem jest pani Viktorija Litsowska (absolwentka Kijowskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki), która od wielu lat zajmuje się tańcem ludowym i opracowuje nowe układy taneczne.

Zespół powstał, aby rozwijać wrażliwość estetyczną poprzez kontakt ze śpiewem i tańcem, by kształtować nawyki kulturalnego spędzania wolnego czasu, podnosić poziom ogólnej kultury dzieci i młodzieży, a w szczególności tworzyć przekonanie, że kultura polska jest piękna i godna uwagi, czemu mają służyć prezentacje sceniczne opracowywanych programów. Choć repertuar zespołu tworzony był od przysłowiowego „zera”, dziś może poszczycić się ponad godzinnym programem i bogatym repertuarem: 55 piosenek i 7 tańców.  Do tej pory Pomorzacy mają za sobą 180 występów w kraju i za granicą, w tym ok. 100 pełnych  koncertów.

Urząd Gminy Ustka dofinansowuje zakup strojów oraz organizuje wypoczynek dla zespołu. Wójt gminy pani Anna Sobczuk-Jodłowska zafundowała dzieciom zimowisko w górach. W grudniu 2015 r. z dofinansowania Pani wójt zespół wyjechał do Anklam w Niemczech. Pomorzacy wystąpili na 6 świątecznych koncertach. W 2018 roku Pomorzacy przy wsparciu Urzędu Gminy oraz firmy Morpol (Obecnie Mowi) wyjechali do Neseber w Bułgarii, w którym to odbywał się 6-dniowy festiwal twórczości dziecięcej. Zdolni artyści podbili serca jurorów i zdobyli dwa I miejsca w kategoriach wokalnych i III miejsce w kategorii tanecznej.

Od początku istnienia zespół otrzymywał duże wsparcie finansowe od dyrekcji Hotelu Kormoran SPA w Rowach, który zorganizował 77 koncertów dla gości z zagranicy. Owe występy zainspirowały do nagrań piosenek w języku niemieckim.

W 2016 roku Pomorzacy nagrali teledysk do piosenki „Zielona lipka”. Na swoim koncie zespół ma dwie nagrane płyty, a obecnie nagrywana jest trzecia płyta.

Zespół propaguje kulturę polską oraz regionalną, przede wszystkim przez nazwę oraz stroje i dobór repertuaru. Szczególną uwagę kieruje na propagowanie kultury Kaszubów (nad)łebskich czyli z terenu, na którym mieszka. W oparciu o ubogi materiał etnograficzny został odtworzony dziecięcy ubiór słowiński, w którym występuje chór. Natomiast grupa taneczna  prezentuje tańce i stroje z różnych regionów Polski.

Obecnie próby zespołu prowadzone są w świetlicach wiejskich w miejscowościach: Objazda, Gąbino, Rowy i Wodnica oraz w Zespole Szkół w Objeździe. 

Zespół skupia uczniów ze szkół  podstawowych i średnich począwszy od klas pierwszych po klasy maturalne. Do Pomorzaków należą dzieci z dziesięciu miejscowości gminy Ustka: Wodnica, Przewłoka, Poddąbie, Machowinko, Objazda, Objazda kol., Gąbino, Osieki Słupskie,  Bałamątek, Dębina, Rowy oraz ze Słupska. Aktualnie zespół liczy 56 osób. Skład zespołu stanowi grupa wokalna i taneczna, które dzielą się na 5 sekcji wiekowych.
© Centrum Kultury Gminy Ustka. Wykonanie: Strony www Słupsk